Ülevaade

Fibromüalgia on häire, mida iseloomustavad laiaulatuslikud lihasluukonna valud ja mida saadavad kurnatus ning une-, mälu- ja meeleoluprobleemid. Teadlaste arvates võimendavad fibromüalgia valuaistinguid pea- ja seljaaju valu ja mittevalu signaalide töötlemise protsessid.

Sümptomid saavad tihti alguse mingist sündmusest, näiteks füüsiline trauma, operatsioon, nakkushaigus või märkimisväärne vaimne stress. Muudel juhtudel võivad sümptomid tasahaaval ajas süveneda ilma ühe kindla vallandava sündmuseta.

Naistel on suurem risk fibromüalgia tekkeks kui meestel. Paljudel fibromüalgia all kannatavatel inimestel on ka pingepeavalud, lõualuu häired, ärrituva soolestiku sündroom, ärevus ning depressioon.

Hetkel ei ole fibromüalgiale otsest ravi, kuid mitmed ravimid võivad aidata kontrollida selle sümptomeid. Liikumine, lõõgastumine ning stressimaandamise meetodid võivad ka aidata.

Sümptomid:

Fibromüalgia peamised sümptomid on järgnevad:

  • Laialdane valu – Fibromüalgiaga seostatavat valu kirjeldatakse tihti püsiva tuima valuna, mis on kestnud vähemalt kolm kuud. Et valu saaks hinnata laialdaseks, peab see esinema mõlemal pool keha ning nii üla- kui alakehas.
  • Kurnatus – Fibromüalgiaga inimesed ärkavad tihti väsinuna, isegi kui nad magavad oma unetunnid täis. Valu häirib tihti unekvaliteeti ning paljudel fibromüalgia patsientidel on lisaks unehäired nagu rahutute jalgade sündroom ja uneapnea.
  • Kognitiivsed raskused – „fibroudu“ on laialdaselt esinev sümptom, mis häirib mälu, keskendumist ning tähelepanu.

Fibromüalgia esineb tihti teiste häiretega nagu:

  • Ärritunud soolestiku sündroom
  • Kroonilise väsimuse sündroom
  • Migreenid ja muud laadi peavalud
  • Interstitsiaalne tsüstiit või valuliku põie sündroom
  • Temporomandibulaarliigese (lõualuu) häired
  • Ärevus
  • Depressioon
  • Posturaalse ortostaatilise tahhükardia sündroom (POTS)

Põhjustajad

Paljud teadlased usuvad, et korduv närvistimulatsioon põhjustab fibromüalgiaga inimeste ajus ja seljaajus muutusi. Need muutused suurendavad konkreetsete valusignaali kemikaalide hulka ajus.

Lisaks moodustavad aju valuretseptorid teatud tüüpi mälestuse nendest valudest ning muutuvad nende vastu tundlikumaks, mille tõttu nad reageerivad valulikele ja mittevalulikele signaalidele üle.

Nende muutuste põhjustajaks on tõenäoliselt mitmed faktorid, nagu näiteks:

  • Geenid – Kuna fibromüalgia esineb tihti perekondlikult, siis see võib viidata sellele, et teatud geneetilised mutatsioonid võivad suurendada fibromüalgia häire väljakujunemise võimalust.
  • Nakkushaigused – Mõned haigused võivad fibromüalgiat esile kutsuda või süvendada.
  • Füüsilised või emotsionaalsed sündmused – Fibromüalgiat võib esile kutsuda mingi füüsiline läbielamine, näiteks autoõnnetus. Ka pikaajaline vaimne stress võib fibromüalgiat esile kutsuda.

Riskifaktorid

Fibromüalgia riskifaktorid on järgmised:

  • Sugu – Fibromüalgiat diagnoositakse enam naistes kui meestes.
  • Perekondlik kalduvus – Fibromüalgia võib suurema tõenäosusega esile tulla kui su pereliikmetel on see häire.
  • Muud häired – Kui sul on osteoartriit, reumatoidartriit või luupus, siis sinu tõenäosus fibromüalgiat saada on suurenenud.

Komplikatsioonid

Fibromüalgiaga kaasnev valu, kurnatus ja halb unekvaliteet kõik mõjutavad inimese kodust või töist toimetulekut. Tihti halvasti mõistetud haigusega elamine võib tekitada ka depressiooni või terviseärevust.

Tõlgitud inglise keelest Mayo Clinic’u lehelt: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fibromyalgia/symptoms-causes/syc-20354780

Lisalugemist:

Facebooki grupp fibromüalgiahuvilistele: Fibromüalgia Eestis

Eesti Reumatoloogia Seltsi brošüür fibromüalgiast (2014): https://media.voog.com/0000/0044/8154/files/Fibrom%C3%BCalgia%20A5%20EST%20spread.pdf

Dr. Mart Kulli 2021 Reumafoorumi videoloeng fibromüalgiast:
https://www.youtube.com/watch?v=JTZIm9ecZxE

Kliiniline psühholoog Triinu Niiberg-Pikksööt kroonilistest valudest (video; 2023):
https://www.facebook.com/Katriito/videos/902800577948161/

“Ratsionaalne” vaade fibromüalgia sündroomile (ingl k; 2023): https://www.painscience.com/articles/fibromyalgia.php


K. E. Saks 2024 Reumafoorumi videoloeng fibromüalgia patsientide väljakutsetest:
https://www.youtube.com/watch?v=JTZIm9ecZxE